Sök efter artiklar i din yrkesroll
Lönekonsult
Redovisningskonsult
Revisor
Skatterådgivare
2026.03.30
Johanna Gustafsson jobbade på BDO och hade siktet inställt på att bli delägare, men till slut tröttnade hon på att vänta. I dag är hon en av de största delägarna på revisionsbyrån WeAudit.
text:
Kristina Israelsson
Det här är del 2 i tidningen Balans artikelserie Kvinnors väg till delägarskap. Läs .
Johanna Gustafsson började sin karriär inom revision 2015 på Acrevi Revision i Göteborg, som senare blev uppköpt av Forvis Mazars. Efter ett halvår på Mazars blev hon värvad till BDO i Göteborg och i maj 2021 klarade hon revisorsprovet. I dag är Johanna Gustafsson auktoriserad revisor och delägare på WeAudit och sedan två år tillbaka även kontorsledare för Göteborgskontoret. Att det skulle bli just revision var dock ingen självklarhet.
– När jag började på Acrevi visste jag i princip ingenting om revision, men ville testa yrket. Jag har aldrig haft ambitionen att bli revisor, men samtidigt har jag alltid varit intresserad av entreprenörskap och har vuxit upp i en familj som drivit egna bolag. Jag har också alltid gillat att jobba mycket, säger hon med ett leende.
Samtidigt betonar hon att kulturen i branschen, där den som jobbar mycket premieras, triggade hennes tävlingsinstinkt och gjorde att hon hamnade i ett negativt mönster.
– Tyvärr finns det fortfarande en kultur i den här branschen där de som jobbar mest anses vara bäst, och många av de större byråerna kör slut på sina revisorsassistenter. Jag har sett många kollegor genom åren som inte har orkat och som har blivit utbrända, och där vill man inte hamna.
Under åren på storbyrå blev även Johanna själv påverkad av arbetsmiljön.
– Jag gillade att tävla, men samtidigt kände jag att det här arbetstempot inte skulle vara hållbart i längden. Men strax efter att jag klarat provet och fått min auktorisation fick jag veta att jag hade goda chanser att bli partner på BDO längre fram.
Hon fick förklarat för sig att hon behövde fortsätta jobba på, visa framfötterna och även spela det politiska spelet i minst fyra år innan hon skulle kunna bli aktuell för det första steget, att bli så kallad salaried partner (delägare med rösträtt men utan aktieinnehav).
Efter det väntade ytterligare en prövotid på minst fyra år innan det skulle bli möjligt att ta nästa steg och bli equity partner (delägare som verkligen äger en del av byrån).
– För mig, som var driven och ville framåt snabbare, kändes detta väldigt gammaldags och hierarkiskt.
Av en händelse träffade hon revisionsbyrån WeAudits dåvarande vd på en golftävling som berättade om byråns värderingar och modell för tidigt delägarskap.
På WeAudit har en auktoriserad revisor möjlighet att bli delägare redan efter ett år.
– Det fick mig att bli väldigt nyfiken och jag kände att detta var en arbetsplats för mig, säger Johanna Gustafsson.
Även den som inte är auktoriserad har möjlighet att bli delägare efter att ha arbetat på WeAudit i minst tre år. Byrån har också en successionsplan med ett omsättningstak för auktoriserade revisorer. När man ”slår i taket” ska man succedera uppdrag till yngre auktoriserade för att de ska möjlighet att bygga upp en kundstock och komma in i aktietrappan.
– En stor bromskloss för många yngre som vill bli delägare är annars att det sitter äldre delägare som håller väldigt hårt i sina uppdrag och även plockar på sig ännu fler än vad dom har tid för. Utan byråns hjälp blir det svårt för yngre medarbetare att bygga upp sin egen kundstock, säger Johanna Gustafsson och fortsätter:
– Genom att i stället lyfta yngre medarbetare och tidigt låta dem få en liten del av kakan kommer de också att känna större engagemang för byrån och få en helt annan drivkraft att göra det där lilla extra. Det gör också att ingen kan sitta och bunkra uppdrag, utan vi jobbar som ett lag som bygger byrån tillsammans.
När Johanna började på We Audit i oktober 2022 fick hon ta över en del kunder från andra delägare, men byggde snabbt upp en egen kundstock.
– Jag tycker att det är så himla kul att sälja, vilket resulterade i att jag klättrade fyra nivåer i aktietrappan på två år. I dag hör jag till de största delägarna på byrån. Den resan hade aldrig varit möjlig för mig att göra på mina tidigare arbetsplatser.
Men det är inte bara hur mycket du säljer som avgör om du blir delägare i byrån. När någon ska röstas in som delägare på WeAudit tittar man minst lika mycket på de mjuka delarna som på de ”hårda”.
– Minst två gånger om året genomför vi mer strukturerade utvärderingar där man mäts på parametrar som i vilken utsträckning man ställer undan sin kaffekopp, hjälper till i revisionsteamen, bidrar till en god stämning och helt enkelt är en schysst och omtänksam kollega som bryr sig om laget.
– Både ja och nej. Mina föräldrar har alltid trott på mig och min förmåga och peppat och stöttat mig. Det har naturligtvis betytt otroligt mycket, men jag kan känna att jag har saknat kvinnliga förebilder i den här branschen. Jag tror att det är jätteviktigt att ha någon att se upp till och som kan fungera som ett bollplank. Därför strävar jag själv efter att vara en förebild för andra kvinnor här och uppmuntra och stötta dem på deras resa.
– Den här branschen är tyvärr fortfarande väldigt mossig och mycket handlar om att bryta gamla strukturer och invanda mönster. Till viss del är det förhoppningsvis en generationsfråga. Samtidigt har jag träffat många yngre killar som ser upp till äldre manliga delägare som har den gamla synen på hur man ska driva en byrå tillsammans med andra män, ”dunka-varandra-i-ryggen-mentaliteten” och som vill bli som dem. För många kvinnor tror jag också att det handlar om behovet av psykologisk trygghet. Kanske går man i tankarna att våga byta byrå eller säga ja till mer ansvar, men så skaffar man familj och då känns det för riskabelt. Dessutom är det fortfarande majoriteten av kvinnorna som drar det största lasset när det gäller familjelivet. Det är absolut en bidragande faktor till att fler delägare är män.
– Först och främst vill jag fortsätta vara med och bygga den här byrån tillsammans med mina fantastiska kollegor. Fortsätta visa att vi vågar göra saker och ting annorlunda och vara en motpol till förlegade strukturer och hierarkier. Jag vill inspirera och vara en förebild för yngre kvinnor och män där ute att också våga ta för sig, våga tro på sig själva och våga göra något annorlunda. Man vinner inget om man inte vågar satsa.
Johannas tips till andra kvinnor som vill bli delägare
Läs också: