Sök
Nyhetsbrev
Du behöver godkänna cookiepolicyn för att kunna se formuläret.
Sök efter artiklar i din yrkesroll
Lönekonsult
Redovisningskonsult
Revisor
Skatterådgivare
2025.03.10
Att engagera sig ideellt har alltid varit en självklarhet för Sofia Triana Flores. På revisionsavdelningen för ideell verksamhet på KPMG får hon möjlighet att kombinera jobbet som revisor med sitt stora intresse för samhällsfrågor. − Som revisor för ideella verksamheter har man en nyckelroll för säkerställa att pengarna går dit de ska och bidrar därmed till samhällsnyttan.
text:
Kristina Israelsson
För Sofia Triana Flores var beslutet att bli revisor ett väldigt medvetet val. Intresset för siffror och ekonomi har alltid funnits där liksom det brinnande engagemanget för samhällsfrågor och civilsamhället.
− Mina föräldrar är politiska flyktingar från Peru och Colombia och de har alltid haft ett stort samhällsintresse. Min mamma var väldigt engagerad i olika föreningar när jag växte upp och hon tog alltid med mig på olika möten och träffar. Så föreningslivet var en stor del av mitt liv under hela min uppväxt. När jag blev äldre engagerade jag mig själv i bland annat FN-förbundet och Röda Korset, säger Sofia Triana Flores.
Efter studier i företagsekonomi och statsvetenskap på Stockholms universitet jobbade hon först på Åklagarmyndigheten för att därefter få jobb som administratör på Ekobrottsmyndigheten. Det var också där som hon fick upp ögonen för att jobba med revision.
− På Ekobrottsmyndigheten satt vi administratörer väldigt nära utredningsavdelningen och det var där jag lärde känna revisorerna. De berättade om sina erfarenheter och förklarade vad en revisor egentligen gör och jag tyckte att det lät väldigt spännande. Det som lockade mig var variationen, att verkligen få en inblick i olika bolag och organisationer och lära sig hur olika verksamheter fungerar, säger Sofia Triana Flores.
Sagt och gjort bestämde hon sig för att läsa en mastersexamen i företagsekonomi med inriktning mot redovisning för att sedan söka sig vidare till en revisionsbyrå. När det närmade sig examen sökte hon jobb hos alla de större byråerna och valet föll till slut på KPMG.
− När jag var lekmannarevisor i Sveriges Elevråd lärde jag känna en auktoriserad revisor som jobbade på KPMG med inriktning mot det ideella så jag visste att de hade den nischen. På intervjun lyfte jag därför att jag väldigt gärna ville inrikta mig mot ideell sektor och hade turen att en av dem som höll i intervjun var chef för just den avdelningen. Så det blev verkligen en perfekt match, säger Sofia Triana Flores med ett leende och fortsätter:
− I dag känner jag att jag får utlopp för mitt intresse för det ideella via jobbet i stället för vid sidan om och det känns fantastiskt roligt. Syftet med revision är att bidra till transparensen, att kunna lita på eller få en oberoende kvittens på att pengarna går dit de säger att de går. Ideella föreningar bidrar till samhället och som revisor kan jag bidra till att de får förtroende från samhället genom att se till att de upprätthåller sin transparens gentemot givare och andra intressenter.
− Den ideella verksamheten är på vissa sätt mer komplex om man jämför med ett aktiebolag eftersom den har flera dimensioner och olika typer av verksamheter medan aktiebolagens syften är mer enkelriktade. Det finns dessutom många olika typer av ideella verksamheter såsom stiftelser, insamlingsorganisationer, intresseorganisationer och fackförbund. Man kan tro att ideella fungerar på samma sätt, men de är otroligt olika. För ideell verksamhet tittar man också mer på anseenderisker eftersom man hanterar bidrag, donerade medel, gåvor och testamenten. Så den största utmaningen är nog att sätta sig in i alla dessa olika delar samtidigt som det är det som är det roliga.
− Jag vill fortsätta att lära mig och utvecklas i min roll. Målet är att bli bäst på revision inom ideell sektor, att stå där på toppen tillsammans med mina kollegor och vara det självklara valet. Sen vill jag absolut auktorisera mig. Tanken är att skriva FAR:s förberedelseprov i höst och sen siktar jag på att skriva auktorisationsprovet om ett år. Sedan kommer jag nog att ha några kunder som inte är ideella, mest för att upprätthålla min kunskapsbas och ha koll på hur det fungerar med revision i större aktiebolag. För det får jag inte tappa, men majoriteten av min portfölj ska vara ideella organisationer. Jag har hittat min nisch och här vill jag stanna.