Sök efter artiklar i din yrkesroll
Lönekonsult
Redovisningskonsult
Revisor
Skatterådgivare
2026.04.28
Partnerskapets villkor i de stora revisionsbyråerna håller på att omrövas. Exempel från KPMG och EY i Storbrittanien visar att partnerskap i allt mindre utsträckning är en trygg position över tid. Det skriver Financial Times.
text:
Dan Håfström
illustration:
Erik Backlund
Att bli partner på en Big4-firma brukade betyda ett guldkantat arbetsliv till pensionen. Men enligt en artikel i Financial Times är denna modell, åtminstone I Storbrittanien, under omdaning. Enligt tidningen har både KPMG och EY under senare tid degraderat partners som inte nått upp till byråernas prestationskrav. Det rör sig om delägare som bedömts leverera för svagt i förhållande till byråernas förväntningar på affärsresultat, ledarskap eller bidrag till verksamhetens utveckling. I praktiken innebär åtgärderna att berörda personer lämnar partnerskapet eller flyttas till andra roller.
Enligt anonyma källor som FT intervjuat så finns det en kultur där delägare över tid “blivit ganska arroganta” och börjat förvänta sig ständiga ökningar av den årliga utdelningen. Begreppet “Huncs” – high units no clients (höga andelar – inga klienter) används som ett öknamn på partners som anses få hög utdelning utan att bidra i samma utsträckning.
Bakgrunden till att byråerna börjat degradera delägare som inte levererar tillfredsställande resultat uppges vara ökad konkurrens och högre krav på lönsamhet och styrning. I det sammanhanget framhålls behovet av att säkerställa att partners kontinuerligt bidrar till byråns affär och utveckling. Utvecklingen väcker samtidigt frågor om partnerskapets framtida utformning och attraktivitet. Financial Times konstaterar att flera stora byråer nu ser över hur partnerskap ska struktureras och följas upp i ett förändrat affärslandskap.
Balans kommer inom kort med en artikel som beskriver hur delägarskapet utvecklas i Sverige.
Läs också: