Sök
Nyhetsbrev
Du behöver godkänna cookiepolicyn för att kunna se formuläret.
Sök efter artiklar i din yrkesroll
Lönekonsult
Redovisningskonsult
Revisor
Skatterådgivare
Nominerad till Publishingpriset 2025
2025.10.09
Två experter som Balans har talat med hoppas på att förvaltningsdomstolens upphävande av erinran mot en revisor kan leda till ny praxis.
text:
Dan Håfström
foto:
Getty
I våras fick en revisor en erinran av Revisorsinspektionen på grund av påstådda brister i revisorns arbete med en samfällighetsförening. Men förvaltningsdomstolen underkände Revisorsinspektionens beslut och upphävde erinran, vilket Balans . Balans har nu talat med Carl Norén, advokat med stor erfarenhet av att företräda revisorer och krönikör på Balans. Han anser att domen är mycket ovanlig.
− Det är väldigt ovanligt att en revisor får rätt mot Revisorsinspektionen i tillsynsärenden. Det är också intressant att domstolen varit så tydlig med att den ser stora brister i Revisorsinspektionens motivering till varför revisorn skulle få en erinran, säger Carl Norén.
En annan expert, Urban Engerstedt, rådgivare inom revisorsjuridik och före detta chefsjurist på FAR, håller med om att det historiskt sett varit väldigt svårt för en revisor att få igenom ett överklagande mot Revisorsinspektionen.
− Sedan länge råder det en allmän uppfattning om att det är svårt att få rätt mot RI i ett disciplinärende. Uppfattningen har fullt fog för sig men det förekommer likväl någon enstaka gång att Förvaltningsrätten ändrar ett beslut om varning eller upphävande av auktorisation, säger Urban Engerstedt.
I det aktuella fallet så upphäver förvaltningsrätten ett beslut om erinran, vilket är ännu mer ovanligt än att rätten går mot beslut om varning eller upphävande av auktorisation, enligt Urban Engerstedt.
− Det är utomordentligt sällsynt, vilket sannolikt har att göra med att en erinran är den lindrigaste påföljden som RI kan meddela en revisor. Att Förvaltningsrätten uttrycker att en erinran har stor betydelse för den enskilda revisorn är enligt min mening förvånande. Men om detta kan leda till en förhöjd rättssäkerhet i förvaltningsrätten är det naturligtvis bara av godo, säger Urban Engerstedt.
Både Carl Norén och Urban Engerstedt har tidigare lyft att processen i förvaltningsdomstolarna (förvaltningsrätt, kammarrätt och Högsta förvaltningsdomstolen) i flera avseenden skiljer sig åt i förhållande till processerna i de allmänna domstolarna (tingsrätt, hovrätt och Högsta domstolen).
− Skillnaderna i sig medför per automatik en lägre grad av rättssäkerhet i förhållande till processer i allmän domstol, säger Urban Engerstedt.
Revisorinspektionen har överklagat förvaltningsdomstolens beslut till kammarrätten. Carl Norén emotser kammarrättens prövning med spänning.
− Det blir intressant att se om kammarrätten gör samma bedömning som förvaltningsrätten. I så fall skulle det kunna innebära en ny praxis där revisorer har större möjlighet att få rätt mot myndigheten, säger Carl Norén.
Läs också: