Sök efter artiklar i din yrkesroll

Lönekonsult

Redovisningskonsult

Revisor

Skatterådgivare

Annons
Post banner
Internetproblem påverkade genomförandet av revisorsprovet i Stockholm. I Malmö rapporterades inga motsvarande störningar.
Yrkesvardag

2026.06.01 | Uppdaterad: 2026.06.02

Internetproblem störde revisorsprovet i Stockholm

Revisorsprovet i Stockholm den 1 juni påverkades av omfattande problem med internetuppkopplingen. Revisorsinspektionen uppger att man i samband med rättningen kommer att ta hänsyn till de tekniska problemen.

text:

Dan Håfström

illustration:

Erik Backlund

Under måndagsförmiddagens delprov ett förlorade provdeltagarna tillgången till internet, vilket innebar att deltagarna inte kunde nå FAR Online, som är det enda tillåtna hjälpmedlet vid provet.

Problemet påverkade genomförandet för alla som skrev provet i Stockholm. Däremot rapporteras inga motsvarande störningar från Malmö, där provet ska ha kunnat genomföras utan avbrott.

Enligt tillgängliga uppgifter begränsades konsekvenserna till delprov ett. När delprov två inleddes senare under dagen fungerade tekniken och provet kunde starta enligt tidplan.

Revisorsinspektionen skriver i ett mejl på måndagskvällen till Balans att man beklagar det inträffade och att myndigheten i samband med rättningen kommer att ta hänsyn till de tekniska problemen. Balans har ställt frågan om vad detta innebär i praktiken men ännu ej fått svar.

72 personer var anmälda för att skriva vårens prov som pågår 1-2 juni.

 

Läs också:

Annons

utgiven av

Ansvarig utgivare