Sök
Nyhetsbrev
Du behöver godkänna cookiepolicyn för att kunna se formuläret.
Sök efter artiklar i din yrkesroll
Lönekonsult
Redovisningskonsult
Revisor
Skatterådgivare
2025.06.25
Crowe Osborne, en av de grundande byråerna i Cedra, har förvärvat Advertus Revision AB. Den Brommabaserade revisionsbyrån har funnits sedan 1990 och har i dag fem medarbetare och en omsättning på drygt 11 miljoner kronor.
text:
Erik Backlund och Dan Håfström
foto:
Advertus Revision
Förvärvet syftar till att stärka Cedras närvaro i Stockholm ytterligare, bara dagar efter att . Skillnaden den här gången är att det inte är Cedra som står för förvärvet.
– Anledningen är att byråerna känner varandra väl sedan lång tid tillbaka och kommer att jobba tätt tillsammans framöver, säger Ulf Johansson, VD på Frejs och tillväxtansvarig inom Cedra.
Enligt Thomas Gustavsson, VD på Crowe Osborne, har tankarna på ett samgående funnit en längre tid.
– Vi känner delägarna i Advertus sedan länge och är väldigt glada över att äntligen ingå ett partnerskap. Advertus och deras erfarna medarbetare kommer bidra till att stärka vår position i Stockholm och vi ser goda möjligheter att realisera synergier genom affären. Med detta samgående visar vi även att mindre förvärv har en viktig plats inom Cedra.
Läs också: