Sök efter artiklar i din yrkesroll

Lönekonsult

Redovisningskonsult

Revisor

Skatterådgivare

Platsannonser
Annons

2026.02.27

Skatteverket gör razzia på skidorter 

Skatteverket och norska motsvarigheten Skatteetaten har genomfört gemensamma kontroller i skidorterna Sälen och Trysil. Syftet var att bekämpa ekonomiskt fusk och utbyta erfarenheter.

Under besöken kontrollerades företag med fokus på kassaregister och personalliggare. I Sälen upptäcktes brister i personalliggare i en tredjedel av fallen. Detta resulterade i kontrollavgifter på 57 500 kronor. Skatteverket noterade även ökad användning av elektroniska personalliggare och utländsk arbetskraft. I Trysil fann norska Skatteetaten fel hos 12 företag vilket ledde till avgifter på 100 000 norska kronor. Kontrollerna fokuserade på liknande områden som i Sälen. Skatteverket ser positivt på fortsatt samarbete med Norge.

Enligt pressmeddelandet kan fler gränsöverskridande kontroller komma att genomföras framöver. Skatteverket väljer att granska företag där risken för fusk anses störst.

utgiven av

Ansvarig utgivare