Sök efter artiklar i din yrkesroll

Lönekonsult

Redovisningskonsult

Revisor

Skatterådgivare

Annons

2026.06.18

Jönköpingsbyrå får 70 000 kronor i sanktionsavgift

En redovisningsbyrå i Jönköping ska betala 70 000 kronor i sanktionsavgift efter att Länsstyrelsen bedömt att byråns allmänna riskbedömning enligt penningtvättslagen varit bristfällig.

Enligt beslutet har byrån identifierat relevanta risker kopplade till sina tjänster, kunder och branscher, men analyserna har inte varit tillräckligt verksamhetsanpassade eller tydliga för att motivera de risknivåer som angetts. Bristerna bedöms ha funnits under hela tillsynsperioden.

Länsstyrelsen anser att den allmänna riskbedömningen därmed inte kunnat ligga till grund för verksamhetens övriga rutiner och åtgärder mot penningtvätt och finansiering av terrorism. Länsstyrelsen bedömer att bristerna är så allvarliga att de motiverar en sanktionsavgift.

utgiven av

Ansvarig utgivare