Liv Martinsson kan titulera sig Gällivares enda auktoriserade revisor.

Nyhet

2026.09.09

Liv flyttar hem och blir Gällivares enda revisor

Efter ett knappt halvår som auktoriserad revisor lämnar Liv Martinsson Helsingborg för att fortsätta karriären i hemorten Gällivare. Där hon blir den enda verksamma revisorn. Samtidigt etablerar hon det nya varumärket Adrevicor i Norrbotten.

Annons


text: Dan Håfström

Liv Martinsson är född och uppvuxen i Gällivare, men flyttade 2015 till Skåne för studier på brottningsgymnasiet i Klippan. Efter examen från Högskolan Kristianstad 2021 började hon arbeta som revisorsassistent på Baker Tilly Helsingborg, som numera är en del av det nyligen etablerade varumärket Adrevicor. Under åren i Helsingborg har hon arbetat med revision av små och medelstora ägarledda företag. I mars 2026 blev hon auktoriserad revisor.

Hur kommer det sig att du nu flyttar din verksamhet till Gällivare?

– När möjligheten dök upp att flytta hem igen så kändes det som rätt steg för mig. Det är en mycket spännande tid för Gällivare och Norrbotten som helhet, med ett aktivt näringsliv och stora satsningar inom gruvnäringen och den gröna omställningen.

För närvarande finns det ingen auktoriserad revisor i Gällivare. Vad tror du att det kommer innebära att vara ensam revisor på orten?

– Att det saknas auktoriserade revisorer på orten gjorde ju också beslutet att flytta hem enklare. Även om digitaliseringen gör det enkelt att arbeta på distans tror jag att närhet fortfarande har ett stort värde. Företagarna får nu en lokal revisor som är tillgänglig, känner orten och kan erbjuda ett mer personligt samarbete.

Du hade kunnat börja på en byrå med verksamhet i Norrbotten men valde i stället att stanna kvar hos Adrevicor, varför det?

– Det kändes självklart att göra satsningen tillsammans med kollegorna på Adrevicor i Helsingborg, som varit ett stort stöd under etableringen i Gällivare. Adrevicor bygger mycket på lokal förankring och personliga relationer, och det känns roligt att kunna erbjuda det här på hemmaplan.

Vad hoppas du på i framtiden för dig och Adrevicor?

– Det känns spännande att få vara med och bygga ett nytt varumärke och jag hoppas få vara med och bidra till utvecklingen av det lokala näringslivet genom att stötta företagare med revision och rådgivning. Jag hoppas också att Adrevicor fortsätter att växa i Norrbotten och blir ett naturligt val för företag som värdesätter både lokal närvaro och hög kompetens.

 

Läs också:

Annons

Annons