2026.09.16
Accru Partners tar in 550 miljoner euro för fortsatt expansion
Accru Partners har emitterat ett seniort säkerställt obligationslån på 550 miljoner euro, motsvarande cirka sex miljarder kronor. Enligt bolaget är det den största betygsatta nordiska högriskobligationen hittills från en förstagångsemittent.
Obligationen löper i fyra år och har en rörlig ränta på tremånaders Euribor plus 4,75 procentenheter. Kapitalet ska användas till att refinansiera befintliga lån, finansiera framtida tilläggsförvärv och täcka andra koncerngemensamma behov. Erbjudandet blev enligt Accru Partners kraftigt övertecknat.
– Med refinansieringen och det ytterligare kapitalet kan Accru Partners fortsätta växa och spela en viktig roll i branschen under de kommande åren, säger Andreas Thorling, vd för Accru Partners.
Koncernen har även säkrat en kreditfacilitet på 125 miljoner euro för bland annat framtida förvärv. Obligationerna har fått kreditbetyget B av Standard & Poor’s och B3 av Moody’s. De ska noteras på Nasdaq Stockholm eller en annan reglerad marknad inom tolv månader.