2026.09.11

Rekordmånga vill skriva höstens revisorsexamen

Intresset för höstens revisorsexamen är rekordstort. Revisorsinspektionen har fått in 293 ansökningar – det högsta antalet sedan dagens regler för provet infördes 2013.

Ansökningsperioden till höstens revisorsexamen har avslutats. Totalt har 293 personer ansökt om att få skriva provet som genomförs den 1–2 december. Det är 17 fler ansökningar än det tidigare rekordet från hösten 2024, då 276 personer sökte till provet.

Revisorsinspektionen granskar nu de inkomna ansökningarna. När en faktura för examensavgiften skickas till den sökandes folkbokföringsadress innebär det att ansökan har godkänts och registrerats.

Vid vårens revisorsexamen deltog 67 personer, varav 48 blev godkända. Provet påverkades av ett tekniskt problem i Stockholm, vilket ledde till att delprov 1 ströks för samtliga deltagare. Enligt Revisorsinspektionen påverkades ingen tentand negativt av beslutet.