Hitta artiklar

Sök efter artiklar i din yrkesroll

Lönekonsult

Redovisningskonsult

Revisor

Skatterådgivare

Nominerad till Publishingpriset 2025

Annons
Adam Fors
Adam Fors ambition är att byråerna inom Accru Partners ska samarbeta, hjälpa varandra och utbyta erfarenheter – som en familj.
Yrkesvardag

2025.10.28

“En bra investering att bjuda 750 pers till Åre”

Accru Partners nya Sverige-VD Adam Fors bedyrar att byråerna som ingår i koncernen ska fortsätta att ha en väldigt stor självständighet. – Vi tvingar ingen att byta namn, och vi lägger oss inte i byråernas prissättning, säger han.

text:

Dan Håfström

foto:

Dan Håfström

Hittills har Andreas Thorling, Group CEO, varit ansiktet utåt för PE-backade revisions-, redovisnings- och skattekoncernen Accru Partners. Men när han behövde ägna sig åt den internationella expansionen, främst i Danmark, Norge och Storbritannien, blev det läge att rekrytera en Sverigechef.  Valet föll på Adam Fors som har en lång bakgrund inom professional services men som saknar tidigare erfarenhet av revision, redovisning och skatt. 

Hur vill du jobba med den växande skara bolag som ingår i Accru Partners i Sverige?

− Min ambition är att skapa de bästa förutsättningarna för våra redan starka byråer att fortsätta utvecklas. Vi menar på allvar att de ska vara autonoma – samtidigt som de kan ta del av styrkan och möjligheterna i att vara en del av något större. På så sätt kombinerar vi det bästa av två världar. 

Det är intressant att olika aktörer gör olika vägval i det här. Cedra går mer emot att bli en stor byrå och deras byråer byter namn. Varför gör ni vägvalet att alla byråer ska vara i det närmaste helt självständiga?

Man får inte glömma bort att den här branschen är driven av människor som har byggt upp en speciell och värdefull kultur på sina respektive byråer, att då komma in och göra stora förändringar i den kulturen tror vi kommer att hämma prestationen. En bra byrå har ju blivit framgångsrik av ett skäl och om man byter skyltar och tvingar in dem i nya processer och tar bort mandat att fatta beslut i vardagen, så tror vi inte att vi kommer att skapa värde utan att vi kommer att förstöra värde. Jag vill inte recensera våra konkurrenter i branschen, men det finns exempel i andra branscher där för mycket centralstyrning riskerar att hämma motivation och prestation. 

Hur kan då Accru Partners stötta sina byråer?

Det handlar till exempel om centrala initiativ vad gäller automatisering och AI, utbildningar, compliance, att hitta skalfördelar, men också att erbjuda en plattform för samarbete, utbildningar och utbyte av erfarenheter.  

Har ni börjat dra nytta av skalfördelarna redan?

Absolut, det har vi gjort sedan dag ett. Det handlar till exempel om olika typer av system, där har vi ett bättre förhandlingsläge med alla våra byråer i ryggen.  

Är det en målsättning att alla era byråer ska ha samma system?

Nej, och det vill jag verkligen poängtera, varje enskild byrå fattar alltid ett självständigt beslut om vad den ska ha för system.  

Men om man ska dra nytta av skalfördelar så måste väl så många som möjligt att använda samma system?

− Vi erbjuder gemensamma upphandlingar och initiativ där det gynnar byråerna, men varje bolag bestämmer alltid själv. Om 15 byråer är med på en upphandling av ett system så blir den upphandlingen mer fördelaktig än om bara en byrå är med. Tack vare vår storlek får vi också möjlighet att påverka utvecklingen av systemen. 

Byråerna som ingår i Accru Partners ska vara självständiga. – En bra byrå har ju blivit framgångsrik av ett skäl, säger Adam Fors.

Vad är Accru Partners stora styrka som du ser det?

Den stora styrkan är att vi har samlat de absolut bästa bolagen. Och när man samlar de absolut bästa så tror vi ju att de bolagen över tid kommer att vilja hitta samarbeten, dela erfarenheter och bli bättre tillsammans. Vi vill gärna se Accru Partners som en familj, om en byrå behöver hjälp med till exempel skatt, juridik eller moms blir det naturligt att vända sig till någon inom familjen i första hand.   

Hur får ni detta att fungera i praktiken?

Bland annat har vi en gemensam kommunikationsplattform. Alla kollegor på alla våra marknader har tillgång till den och kan utbyta erfarenheter och ställa frågor till varandra. Utöver det har vi gemensamma utbildningar, afterworks och konferenser där vi får möjlighet att ses fysiskt.  

Hur ser kontakten ut på plattformen?

Det påminner lite om en variant av Facebook med olika grupper och teman. Det kan vara frågor, initiativ, eller tips. Man får hjälp och svar på frågor väldigt snabbt. Vi kraftsamlar också kring olika utbildningsinsatser där vi nyttjar alla bolagens styrkor. Så det är en plattform med mycket aktivitet.  

Hur långt har ni kommit med debitering för tjänster som byråerna utför åt varandra?

Det sköter bolagen helt själva så det är ingenting som vi lägger oss i.  

Men ni vet om att det sker samarbeten därute bland byråerna?

Absolut, vi har väldigt bra koll på att det sker, och det är många samarbeten. Alla våra byråer har både pågående och genomförda samarbeten.  

Vilken roll har den centrala organisationen när det gäller att främja samarbete?

Vi gör saker för att underlätta byråernas samarbete. Nyligen samlade vi till exempel 750 medarbetare i Åre under tre dagar för att fira framgångar och lära känna varandra bättre.  

Det kan inte ha varit gratis …

Nej gratis var det inte, men det var en fantastiskt bra investering för att stärka kultur och samarbete.  

På vilket sätt?

−  Att lära känna varandra handlar inte bara om att presentera sin byrå och dess verksamhet, utan det är mötet människor emellan som verkligen betyder något och skapar värde. Den personliga kontakten är kittet som håller ihop oss. Om jag åkt mountainbike downhill i Åre tillsammans med en kollega på en annan byrå så blir det mycket naturligare att kontakta den personen för att inleda ett framtida samarbete. 

Hur stort är ert centrala team?

Om du räknar med alla som jobbar i Accru Partners, även i Storbritannien där vi ännu inte har några bolag, så är vi just nu ca 25 personer, men det är för fyra marknader: Sverige, Norge, Danmark och Storbritannien.  

Hur många jobbar med den svenska marknaden?

−  Just nu har vi resurser inom M&A, affärsutveckling och compliance. Vi rekryterar också en business controller. I tillägg till det så har vi ett centralt finansteam och en kommunikationsansvarig som stöttar den svenska verksamheten. Men fler än så är vi inte.  

Det är en minst sagt slimmad organisation …

Vi är väldigt slimmade. Och det är själva tanken med organisationen. Vi bygger inte upp en organisation som ska sköta byråernas operativa arbete. 

Adam Fors menar att Accru Partners inte bara tittar på siffrorna när de gör förvärv. Enligt honom är även mjukare värden som byråns rykte i branschen och arbetskultur viktiga faktorer.

Hur skulle du beskriva läget för den svenska delen av Accru Partners just nu?

− När vi startade i februari 2024 var vi den första aktören som förvärvade kombibyråer – vi har vuxit väldigt snabbt och den takten verkar inte avta. Idag är vi 1000 kollegor på 34 byråer som omsätter 1,3 miljarder i Sverige. Vårt erbjudande verkar vara väldigt uppskattat av marknaden.  

Kan du beskriva en byrå som är en bra match med Accru Partners?

− Det finns många entreprenörer därute, som tidigare har jobbat för Big 4 och kände att det inte var rätt för dem, och som sen har startat upp och utvecklat sina egna verksamheter. De tycker det är roligt att driva egen verksamhet, de är framåtlutade och brinner för att skapa tillväxt men ser också möjligheten i att bli en del av något större och få stöd med till exempel compliance, utbildning, automatisering och AI samt affärsutveckling.  

Ett område där det måste finnas krav gäller den ekonomiska avkastningen. Ni kommer in och gör stora investeringar. Hur ser den ekonomiska kravbilden på era byråer ut?

Det bästa svaret på den frågan är att vi har förvärvat de bästa bolagen så den ekonomiska kravbilden är självsanerande, de som jobbar med oss är drivna framåtlutade entreprenörer som redan har bra ekonomisk avkastning och en plan framåt. De har skapat värde under lång tid och fortsätter skapa värde.  

När det gäller prisnivåer hörs många rykten om hur de nya koncernerna påverkar prissättningen. Har du hört ryktena om prishöjningar som florerar just nu?

Jag har hört de ryktena, men jag har själv inte varit engagerad i någon diskussion om prissättning på det sättet, däremot är vi engagerade i affärsutvecklingen. Kan vi utveckla vårt erbjudande? Kan vi skapa ännu mer värde för våra kunder som gör att vi också kan ta mer betalt? Såna saker är alltid relevanta att prata om.  

Påverkar ni prissättningen för era byråer?

Nej. Byråerna ansvarar för sina egna prissättningar. 

Att kunna sätta rätt pris för sina tjänster är ju också en slags kompetens. Sker det något slags samarbete mellan byråerna i Accru vad gäller prissättning?

Prisbilden är ingenting som vi från centralt håll i Accru Partners lägger oss i över huvud taget, den har det lokala ledarskapet stenkoll på.  

Hur jobbar ni just nu med förvärv av byråer?

Vi kontaktar såklart byråer, men nu på senare tid har det blivit vanligare att byråerna kontaktar oss. Utifrån den kontakten gör vi en bedömning och då handlar det inte bara om finansiella tal utan även om mjuka värden till exempel vilket renommé byrån har på marknaden, hur personalen trivs och kulturen på byrån. Vi har hittills genomfört 34 förvärv, men det är mycket inspirerande att intresset från starka byråer fortsätter att vara stort.


Fakta Accru Partners

Accru Partners är en koncern inom revision, rådgivning och redovisning som startades av PE-bolaget Axcel i februari 2024. För närvarande består Accru Partners svenska del av 34 byråer som tillsammans har 1000 anställda och omsätter 1,3 miljarder kronor i Sverige. Accru Partners centrala organisation består av 25 personer som jobbar mot Sverige, Norge, Danmark och Storbritannien.


Läs också:

 

Annons

utgiven av

Ansvarig utgivare